Velikonoční kraslice

Historie a význam
Historie barvení vajec v Čechách je fascinující směs pohanských zvyků, lidového umění a křesťanské symboliky. Ještě před příchodem křesťanství uctívali naši předkové cykly přírody. Jaro bylo oslavou znovuzrození a plodnosti, a vejce byla přirozeným symbolem života. Vejce se barvila a zdobila už v předkřesťanských dobách jako talismany, chránila obydlí, přinášela úrodu i zdraví. S příchodem křesťanství začalo vejce symbolizovat Kristovo zmrtvýchvstání. Ve středověku lidé během postu vejce nesměli jíst, ale po Velikonocích je slavnostně konzumovali a darovali. Zvláště od 18. století se v českém prostředí rozvinulo nádherné zdobení vajec. Slovo kraslice pochází od slova krásný nebo krášlit. Techniky se liší podle regionů, ale vždy šlo o důležitý prvek velikonoční tradice. V Čechách od nepaměti chlapci na Velikonoční pondělí šlehají dívky pomlázkou, čímž je omlazují, a za to dostávají zdobená vejce. Malovaná vejce sloužila jako symbol dívčina uznání, kdo dostal nejhezčí, měl šanci na úspěch při námluvách. Nejstarší dochovaná zmínka o malovaných vejcích v Čechách pochází z 15. století. V 19. století se už tradice stala běžnou součástí venkovských i měšťanských Velikonoc.
Techniky zdobení vajec
Přírodní metody barvení vajec využívají především přírodní zdroje, které jsou běžné dostupné. I zda mají barvy svůj význam. Červená symbolizuje lásku a život, žlutá slunce a úrodu, zelená jaro a nový život, modrá přináší mír a nebe, černá představuje zemi a úrodu. Jak dostáhnout jednotlivých barev pomocí přírodních zdrojů? Nejčastěji se používají povařené slupky žluté cibule, ty dodají vejcím hnědý až zlatavý odstín, čím více slupek, tím sytější barva. Červené dosáhnete pomocí červené řepy nebo sušených šípků. Přidáním kurkumy, heřmánku nebo kopřivy dostanete odstíny žluté. Modrou až fialovou získáte použitím červeného zelí s octem nebo jednou sodou. Zelená se podaří smícháním kurkumy a červeného zelí. Tmavě hnědou až černou barvu pomůže vykouzlit silný černý čaj nebo kávový odvar, můžete přidat i cibulové slupky. Oblíbená je vosková techniky, kdy pomocí rozehřátého vosku a špendlíku nebo speciálního nástroje (krasličák) se na vejce malují vzory. Po nanesení vosku se vajíčko obarví, vosk se pak zahřátím odstraní a zůstanou po něm bílé vzory. Děti se s chutí vrhnou na malování štětcem nebo fixem, kde se kreativitě meze nekladou. Používají se akrylové nebo temperové barvy. Malé děti si vystačí s obtisky, kterými polepí obarvená vajíčka. Také nalepení různých flitrů, korálků nebo třeba knoflíčků vyrobí originální kousky. Před ponořením do barvící lázně můžete vajíčka omotat krajkou nebo lístečky rostlin. Decoupage neboli olepování ubrouskovou metodou vyžaduje trochu více zručnosti. K náročnějším metodám patří rytí, nebo vyškrabávání vzorů jehlou nebo nožíkem do skořápky obarvených vajec. Sytě barvené kraslice můžete ozdobit vzory nanášenými štětcem namočeným v octu, barva se v těchto místech vyleptá. Olepování slámou nebo textilií, kdy se proužky slámy nebo látky lepí do geometrických tvarů představuje velmi jemnou, přesnou a náročnou práci.
Přejeme plnou ošatku krásných kraslic a koledníkům bohatou pomlázku!
Vajíčka za dobrou cenu aktuálně nakoupíte v Globusu, Albertu nebo Tescu. V našich supermarketech najdete pestrou nabídku velikonočních dekorací, sladkostí, mazanců a dalších dobrot na sváteční stůl. Využijte prodloužený víkend na práce na zahrádce. HECHT je oblíbená značka pomocníků s ověřenou tradicí. Jaro volá! Vše potřebné pro výsadbu květin i plodin na zahrádce, ale třeba i na balkoně najdete v letácích UNI HOBBY nebo OBI. S jarním úklidem pomohou výrobky značky Kärcher, které koupíte s 20% PRIMA slevou. S jarem přichází alergie, účinné prostředky na jejich potlačení zakoupíte v našich lékárnách. Prostředky na ochranu před UV zářením a hydratační krémy vybírejte v našich drogeriích.