Dýně, plody mnoha barev a tvarů
Z Mexika až k nám
Dle archeologických poznatků dýni využívali obyvatelé území Mexika a části Severní Ameriky již před více jak 7000 lety, cesta k nám byla ale pěkně dlouhá. V posledních letech však obliba dýní u nás pořád stoupá. Původní obyvatelé Ameriky pěstovali dýně spolu s fazolemi a kukuřicí, kdy kukuřice poskytovala oporu fazolím, fazole obohacovaly půdu o dusík a dýně rozprostřenými listy bránila růstu plevele a udržovala vlhkost v půdě. Kryštof Kolumbus byl dýní natolik okouzlen, že si poznamenal i datum, kdy ji poprvé spatřil. Do Evropy ji pak dovezl spolu s dalšími plodinami jako brambory nebo rajská jablíčka. Evropané byli zpočátku k dýním skeptičtí a její obliba se rozšířila až v 16. století, tedy o sto let později. Z Evropy pak zamířila dál do Asie a Afriky, kde si našla místo v různých tradičních pokrmech. V 19. a 20. století vznikaly nové odrůdy dýní, které měly lepší chuť, různorodé tvary, barvy a velikosti. Dýně se tak stala oblíbenou plodinou nejen pro konzumaci, ale také pro dekorativní účely. Nejen v USA se dýně stala symbolem Halloweenu. Dýně dnes patří mezi oblíbené plodiny, které najdete na farmářských trzích, v zahradách i supermarketech. Stále se šlechtí nové odrůdy, například menší typy vhodné pro městské zahrady nebo dýně s jemnější dužinou pro snadnější přípravu v kuchyni.
Není dýně jako dýně
Dýně obecná (Cucurbita pepo), tento druh zahrnuje mnoho známých odrůd dýní, jako jsou cukety, patisony a malé okrasné dýně. Patří sem dýně Hokkaido, menší, červenooranžová dýně s jemnou, sladkou chutí. Je ideální na vaření, vhodná do polévek, pyré a jako příloha. Velkou výhodou je, že se nemusí loupat. Špagetová dýně se vyznačuje tím, že se při vaření její dužina rozpadá na vlákna připomínající špagety. Má jemnou chuť a je oblíbená v nízkokalorických receptech. Druhy dýně velkoplodé (Cucurbita maxima) jsou velké dýně s různorodými tvary a barvami, často se pěstují i jako dekorace na Halloween. Atlantic Giant je největší druh dýně, která může vážit i stovky kilogramů. O něco menší Buttercup je tmavě zelená dýně s jemnou, krémovou a sladkou dužinou. Skvělá na grilování, do pečených pokrmů a koláčů. Zelená japonská dýně Kabocha má jemně sladkou chuť a hutnou texturu, ideální je do polévek a kari. Dalším druhem jsou dýně muškátové, tento druh má výraznou, aromatickou dužinu a hladkou slupku. Plody jsou často hruškovitého tvaru a jsou velmi sladké. Butternut neboli máslová dýně je velmi populární pro sladkou, máslovou chuť. Hodí se na pečení, do polévek a pyré. Musquée de Provence je plochá, žebernatá dýně s hnědozelenou slupkou a sladkou oranžovou dužinou. Používá se především ve francouzské kuchyni. Pak tu máme dýně okrasné, menší, různobarevné a tvarově zajímavé. Nejsou určené ke konzumaci, protože mají často tvrdou a hořkou dužinu. Patří sem třeba Turban squash alias korunní dýně, která připomíná pestrobarevný turban. Lagenárie neboli tykev lahvová se po vysušení používá jako nádoba nebo hudební nástroj. Kalabasa je tradičně využívaná k výrobě nádobek pro přípravu yerba maté v Jižní Americe.
Od semínka po slupku
Kromě kuchyně a dekorace se dýně dají využít také v kosmetice a péči o pleť. Dýně je bohatá na vlákninu, což podporuje zdraví střev, může být prospěšná i pro lidi s trávicími potížemi. Obsahuje antioxidanty a vitamíny, které posilují imunitní systém. Dýňový čaj s medem a kořením může být dobrou domácí alternativou při léčbě nachlazení nebo pro celkové posílení imunity. Díky obsahu draslíku a vitamínu C má dýně příznivý vliv na kardiovaskulární zdraví a pomáhá regulovat krevní tlak. Pro vysoký obsah vitamínů A a C, antioxidantů a enzymů, které pomáhají obnovit pokožku, se dýně také používá v kosmetickém průmyslu, do krémů, kosmetických masek a peelingů. Pomáhá zlepšit texturu pleti, hydratovat ji a dodat jí svěží vzhled. Olej z dýňových semínek má zvláčňující a regenerační vlastnosti. Vůně dýně v kombinaci s kořením, jako je skořice a muškátový oříšek, se používá v aromaterapii. Tato vůně má uklidňující účinky, zlepšuje náladu a navozuje pocit pohodlí. Dýňové zbytky lze kompostovat, což obohatí půdu o organické látky a minerály, můžou se jimi přikrmovat i hospodářská zvířata jako dobytek, prasata a drůbež. Dýně je také hlavním symbolem podzimu a Halloweenu, ať už jde o ozdobně vyřezávané lucerny (jack-o’-lantern) nebo dekorace v přírodních aranžmá. Ze sušených dýní lze vytvářet svícny, vázy nebo malé dózy na drobnosti. Sušená dýňová semínka se dají použít při tvoření šperků a dekorací.
Dýně jsou nenáročné na pěstování i přípravu, s dýňovou polévkou si poradí i kuchařští amatéři, a my vám k ní přejeme dobrou chuť!
Pestrou nabídku dýní nemusíte hledat jen na farmářských trzích, i v našich supermarketech si určitě vyberete! Vykouzlit dobrotu z dýně vám pomůžou spotřebiče značky Gorenje nebo Philips. Kuchyňské pomocníky najdete také v letáku Planeo elektro. I když je dýně dietní, pokud si dáte poctivou polévku zjemněnou smetanou, určitě přijde vhod i trocha pohybu! Navíc si užijete kouzelnou barevnou podzimní atmosféru. Na běh nebo výšlap se ale pořádně oblékněte, sportovní, outdoorové nebo termo vybavení vybírejte z letáku Intersportu. I na zahrádce je stále co dělat, s pomocníky značky Kärcher nebo Hecht vám to půjde pěkně od ruky. Podzimní počasí je třeba nepodcenit, kromě čerstvého ovoce a zeleniny neopomínejte také doplňky stravy podporující imunitu z našich lékáren.